Trybunał Sprawiedliwości
Trybunał Sprawiedliwości składa się z 15 sędziów, powoływanych na 6 lat przez Radę Unii Europejskiej. Siedzibą Trybunału jest Luksemburg. Sędzią może być tylko obywatel państwa-członka Unii. Częścią Trybunału jest tak zwany Sąd I Instancji, osobno powołany dla odciążenia Trybunału. Sędziowie wybierają ze swego grona przewodniczącego. Podstawowym zadaniem Trybunału Sprawiedliwości jest zagwarantowanie przestrzeganie prawa europejskiego – traktatów i wydanych na jego podstawie aktów – przez jego wykładnię i zapewnienie jednolitego stosowania.
Trybunał orzeka zarówno na posiedzeniach plenarnych, jak i w składach trzy- lub pięcioosobowych przed izbami Trybunału. Sędziów wspiera ośmiu tzw. rzeczników generalnych, których zadaniem jest przygotowywanie niezależnych opinii. W pracy Trybunału szczególną rolę odgrywa Pierwszy Rzecznik Generalny, powoływany przez Trybunał spośród rzeczników, zawsze na okres roku. Jego zadaniem jest rozdział spraw, a także przygotowanie składowi orzekającemu wniosku końcowego, zawierającego propozycję sposobu zakończenia sprawy .
Trybunał Obrachunkowy jest organem powołanym do sprawowania kontroli finansów Wspólnot Europejskich. Składa się z 15 członków mianowanych rotacyjnie przez Radę Unii Europejskiej na okresy sześcioletnie. Członkowie Trybunału w sprawowaniu swoich funkcji cieszą się pełną niezależnością i dysponują immunitetem. Siedzibą Trybunału jest Luksemburg.
Trybunał Obrachunkowy prowadzi kontrolę generalną finansów Wspólnot, przedmiotem kontroli są ich dochody i wydatki. Trybunał w zasadzie kontroluje tylko legalność decyzji finansowych, to znaczy ich zgodność z prawem, rzadziej ich celowość i merytoryczną trafność. Trybunał wspiera Parlament Europejski w sprawowaniu funkcji kontrolnej. Sporządzane corocznie sprawozdanie stanowi dla Parlamentu podstawę do udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu.
Leave a reply