Zadaniem sądów rejonowych jest rozpoznawanie w pierwszej instancji spraw cywilnych i karnych. W szczególności sądy rejonowe rozpatrują te sprawy, które nie zostały wyraźnie przekazane sądom okręgowym.
Poza normalnymi sprawami cywilnymi, które zawsze stanowiły główny przedmiot postępowania, sądy powszechne rozpoznają obecnie również szczególne rodzaje spraw. Należy na nie zwrócić uwagę nie ze względu na ich znaczenie, bo w porównaniu z tradycyjnym zakresem właściwości sądów powszechnych jest ono niewielkie, ale dlatego, że poprzednio były rozstrzygane bądź przez sądy szczególne, bądź w ogóle były wyłączone spod jurysdykcji sądowej.
Szczególnym rodzajem spraw rozpatrywanych przez sądy powszechne w po-stępowaniu cywilnym są tzw. sprawy gospodarcze. Od innych spraw cywilnych różnią się charakterem działalności prowadzonej przez strony. Sprawą gospodarczą jest sprawa pomiędzy stronami zajmującymi się zawodowo działalnością gospodarczą i na tle tej działalności.
Drugim szczególnym rodzajem spraw rozstrzyganych przez sądy powszechne są sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i ze stosunku pracy. Pierwsze z nich to spory między osobą uprawnioną do świadczenia z ubezpieczenia społecznego (emerytury, renty i in.) a organem rentowym, którym w większości spraw jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na tle deccyzji tego organu. Osoba niezadowolona z decyzji odmawiającej przyznania świadczenia, albo z jego wysokości, może tę decyzję zaskarżyć do sądu.
Spory ze stosunku pracy są to spory majątkowe i inne między pracownikiem i zakładem pracy, które mają swoje źródło w łączącym strony stosunku pracy. Są to na przykład sprawy o wynagrodzenie, o wysokość premii, o zaległy urlop wypoczynkowy, o bezpodstawne zwolnienie itd.
Leave a reply